دات نت نیوک
Menu

دستاوردهایی برای یک رخداد/ یادداشت ثمیلاامیر ابراهیمی (هنرمند نقاش و چاپگر) در حاشیه نمایشگاه ششمین سالانه تبادل چاپ دستی نگارخانه لاله

| اندازه قلم     
 
 
ارسال ایمیل print
دستاوردهایی برای یک رخداد/ یادداشت ثمیلاامیر ابراهیمی (هنرمند نقاش و چاپگر) در حاشیه نمایشگاه ششمین سالانه تبادل چاپ دستی نگارخانه لاله

                                  

با

ثمیلا امیرابراهیمی (هنرمند نقاش و چاپگر)

در حاشیه نمایشگاه آثار منتخب ششمین سالانه تبادل چاپ دستی نگارخانه لاله

 

ششمین نمایشگاه سالانه تبادل چاپ دستی دو تحول و دستاورد بزرگ را نشان می دهد. اول اینکه چطور نسل‌های جوان سال به سال بیشتر مجذوب کار چاپ دستی می شوند و در هر نمایشگاه تازه واردان جوانتری به این نمایشگاه‌ها راه پیدا می کنند.  دوم اینکه چطور دسترسی به امکانات و وسائل کار، بهتر به یاد‌گیری و کاربرد تکنیک‌ها و شیوه های مختلف این فن زیبا کمک کرده است. به نحوی که در این نمایشگاه که حدود صدوپنجاه کار روی دیوار رفته است، کمتر کاری را دچار ضعف و نابلدی تکنیکی می بینیم. ممکن است تکنیک ها ساده باشند اما خطای چشمگیری ندارند.

از طرف دیگر نظم و پیگیری نگارخانه لاله در برگزاری سالانه و منظم این نمایشگاه نیز یکی از عوامل تشویق و پیشبرد این کار است‌. اما  برای من عجیب است که چطور مجموعه داران با خرید این کارهای بسیار متنوع و کم قیمت و گاه  هنرمندانه مشارکت چندانی در تشویق و گرم کردن بازار چاپ دستی ندارند‌.

بسیاری از همین چاپگران تازه کار امروز با تشویق به موقع می توانند به استادکاران و هنرمندان سطح بالای فردا تبدیل شوند. هرچند ناگفته نباید گذاشت که هنوز ضعف اصلی این نمایشگاه ها کمبود ایده‌های جدید تصویری و شخصییت هنری کارهاست. در حالی که برای هنرمند بودن باید ابتدا صاحب ایده و زبان شخصی و طراحی قوی بود و برای چاپگر خوب بودن آشنایی با تکنیک‌های چاپ و اجرا بی نقص کارها لازم است و این هردو تنها در اثر پیگیری و ممارست در کار طراحی و چاپ، و برگزاری نمایشگاه انفرادی چاپ دستی ممکن می شود. به همین علت جدا از کیفیت تکنیکی خوب همه کارهای این نمایشگاه، من کارهای معدودی را پسندیدم که حس و حال هنری بیشتری داشتند و امیدوارم چاپگران آنها در آینده راه ویژه خود را دنبال کنند و با دست پُر تر به میدان بیایند تا کار چاپ دستی را به سطوح عالی هنری برسانند.

لینک متن منتشر شده در روزنامه جام جم صفحه 10 روز پنجشنبه 19اردیبهشت 1398

لینک متن منتشره در سایت گالری آنلاین روز دوشنبه 23اردیبهشت98

تصاویر

مطالب مرتبط:

1- حرکت چاپ دستی در ایران رو به جلو است/ مهرداد ختایی (هنرمند نقاش و چاپگر)
2- بازیابــیِ تاریخــیِ هنــری که در پستــویِ گـذر زمـان کـم رنـگ شـده اسـت/بهراد صنعتی
3- چاپ دستی ژانر مهمی از هنرهای تجسمی کشور ماست که مهجور واقع شده/بهزاد شیشه گران
4-دستاوردهایی برای یک رخداد/ثمیلا امیرابراهیمی

> ایجاد شده توسط:lalehart
>دسته بندی:
تعداد بازدید 56 مرتبه امتیاز : rating
تگ ها: ششمین سالانه تبادل چاپ دستی،ثمیلا امیرابراهیمی،چاپ دستی،نگارخانه لاله،گالری لاله
 
 
 
  نظرات

نظری وجود ندارد.